niedziela, 12 maja 2013

Donna Leon, „Śmierć na obczyźnie”


Cały mój problem z komisarzem Brunettim polega chyba na tym, że pija kawę bez mleka, za to osłodzoną trzema łyżeczkami cukru. Ja tymczasem wolę herbatę, a jeśli już kawa, to albo mała czarna, albo ze wszystkim, aż po wiórki czekoladowe na czubku kopczyka bitej śmietany. Inaczej mówiąc: nie przypadliśmy sobie do smaku.

Wżeniony w arystokrację z konszachtami z mafią, Brunetti to nieznośny mieszczanin utyskujący na świat i rządzące nim reguły, a jednocześnie pełną garścią czerpiący zeń korzyści, zawsze zza cudzych pleców, bez osobistego umoczenia się. Do tego wieczne pretensje do świata o niedostatek przywilejów własnych, tajona zazdrość, rozmemłanie i obłuda... I jeszcze mieszczańskie dzieci, po mieszczańsku przeżywające swoje bunty, też po mieszczańsku wygasające. Jak to w takim układzie bywa – w literaturze zwłaszcza – najlepiej tu wypada dobrze urodzona żona, którą to, z racji wysokiego pochodzenia wolną od snobizmu arywistów, stać od czasu do czasu na jakąś trzeźwą uwagę. To ona nosi ślady alter ego autorki (podobnie jak pani Brunetti, wykładowczyni – obecnie już chyba byłej – literatury angielskiej), to jej podrzuca autorka swoje przemyślenia, takie jak cierpkie spostrzeżenie, że żona pana Rochestera była ofiarą, a Jane Eyre perfidną manipulantką. Ale nie czarujmy się, również Paola Brunetti to beneficjentka protekcji tatusia, wraz z mężem bezpiecznie okopana w finansowej potędze rodziny.

„Śmierć na obczyźnie” Donny Leon, druga część cyklu o komisarzu Brunettim, to bardzo sprawny kryminał. Jest tu i niebanalna zagadka, i wyrazisty portret włoskiego życia społecznego, i cięty komentarz do współczesnych problemów politycznych – zawiera więc to wszystko, czego szukamy w kryminale żeby się pooburzać i niskim kosztem opędzić potrzebę wyrażenia własnej postawy obywatelskiej. Co zrobić, kiedy bohaterowie są odpychający, a Wenecja widziana ich oczami – pozbawiona charakteru. Jeszcze tu wrócę, ale znowu nieprędko.
Ocena: 3/6

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...